Przesyłki kurierskie – transport i logistyka

Poznaj pracę kuriera od podstaw ! Odkryj tajniki tej pracy i sprawdź czy warto podjąć pracę kuriera.

Wszystko o przesyłkach kurierskich

Alkohol jako przesyłka

W czasach, w których znaczna część rodaków przebywa na emigracji, kwestia możliwości wysyłania alkoholu z Polski i do Polski, staje się usługą co najmniej pożądaną przez wiele osób. Czy jest zatem taka możliwość? Ile i jakiego alkoholu można wysłać? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Prawo Unii Europejskiej dopuszcza możliwość przesyłania przesyłek zawierających alkohol między niemal wszystkimi państwami członkowskimi. Wyłączone z tego obrotu są jedynie Finlandia i Szwecja oraz państwa nie należące do obszaru celnego UE. Zatem nie ma przeszkód prawnych, by przesłać alkohol z Polski do Irlandii czy z Wielkiej Brytanii do Polski.

Mimo to, większość firm kurierskich nie podejmuje się przewożenia alkoholu i umieszcza go na listach towarów, których przewóz jest zabroniony. Taka sytuacja oczywiście stwarza niszę usługową, która szybko się wypełnia. I tak było w tym przypadku – od 2009 roku możliwość transportu alkoholu wprowadziła firma UPS. Za jej pośrednictwem można wysłać trunki, w których zawartość alkoholu nie przekracza 70%. Ponadto muszą być przechowywane w zbiornikach nie większych nie 5 litrów i nie wolno przewozić ich w paczkach zawierających inne produkty. Jeśli nadawca ma kłopot z odpowiednim zabezpieczeniem butelek przed stłuczeniem, może zakupić w UPS specjalne, certyfikowane opakowania na szkło o standardowej pojemności 75cl.

Do obowiązków nadawcy przesyłki zawierającej alkohol należy wyraźne jej oznaczenie. Informację taką powinna zawierać zarówno etykieta wysyłkowa, jak i list przewozowy. W związku z faktem, że produkty alkoholowe podlegają akcyzie nadawca musi także zadbać o to, by towar był oznaczony odpowiednimi znakami skarbowymi oraz miał wymaganą przez prawo dokumentację. Chodzi zwłaszcza o Administracyjny Dokument Towarzyszący lub Uproszczony Dokument Towarzyszący, w zależności czy przesyłany alkohol podlega zawieszeniu podatku akcyzowego czy ma opłaconą akcyzę. Formularze obu dokumentów można znaleźć na stronie internetowej UPS.

Na koniec warto zaznaczyć, że zgodnie z prawem firma kurierska przewożąca alkohol może go przekazać jedynie odbiorcy pełnoletniemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *