Przesyłki kurierskie – transport i logistyka

Poznaj pracę kuriera od podstaw ! Odkryj tajniki tej pracy i sprawdź czy warto podjąć pracę kuriera.

Wszystko o przesyłkach kurierskich

Przesyłka dostarczona w dniu zamówienia

Klienci firm kurierskich, nie tylko w Polsce, przywykli już do standardu, jakim stało się dostarczanie przesyłek klientom następnego dnia po zamówieniu usługi przez nadawcę. Przez całe lata wydawało się, że szybciej przesyłki dostarczyć się po prostu nie da, co zdawało się satysfakcjonować zarówno nadawców, odbiorców, jak i same firmy przewozowe. Tymczasem okazuje się, że się da. Poznajcie usługę Same Day Delivery.

Czy to możliwe?

Jak sama nazwa wskazuje, usługa Same Day Delivery oznacza dostarczenie przesyłki tego samego dnia, w którym nastąpiło jej nadanie. Korzystają już niej klienci państw, w których rynek przewozów kurierskich jest najbardziej rozwinięty i konkurencyjny (USA, Wielka Brytania). Oczywiście, usługa nie jest realizowana na terenie całych państw, bo jest to po prostu niewykonalne technicznie. Doskonale sprawdza się za to w większych miastach, tam zresztą jest największe na nią zapotrzebowanie. Po usługę Same Day Delivery sięgają zarówno firmy nowe, które szukają dla siebie niszy rynkowej, jak i te chcące wyprzedzić konkurencję i zdobyć przewagę w rynku. Wprowadzenie usługi Same Day Delivery wymusił także dynamiczny rozwój handlu on-line. Jak wiadomo, w sieci niemal wszystko jest „na już”, dostępne od ręki, natychmiast gotowe do użycia. A skoro tak to klienci e-sklepów coraz częściej domagają się także błyskawicznej realizacji zakupów, łącznie z dostarczeniem ich do domu jeszcze tego samego dnia. I trudno się dziwić, że rozwiązanie to cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

W Polsce jeszcze nie

Nie wszędzie jednak rynek przewozów kurierskich jest na tyle rozwinięty, by wprowadzenie usługi Same Day Delivery było możliwe już teraz. Na pewno nie należy do nich Polska. Bardzo konkurencyjny rynek krajowy nie pozwolił do tej pory żadnemu graczowi na zdobycie takiej przewagi nad konkurencją, by mógł przejąć i zdominować rynek usług e-commerce. Pierwszym krokiem do tego może być właśnie wprowadzenie usługi Same Day Delivery.

Więcej mniejszych magazynów

Podstawowym wymogiem do realizowania usługi Same Day Delivery jest posiadanie rozbudowanej sieci magazynów w największych miastach. Nie muszą, a nawet nie powinny być to molochy, chodzi raczej o mniejsze powierzchnie, za to regularnie rozproszone po terenie całego kraju. Tak, by transport wybranego towaru do miejsca odbioru był możliwie najkrótszy. W Polsce w tej chwili żadna z firm kurierskich nie dysponuje takim zapleczem w skali całego kraju. Nie brakuje jednak operatorów mogących świadczyć taką usługę lokalnie, np. na terenie tylko wybranego miasta czy regionu.

Rodzimi eksperci są jednak przekonani, że prędzej czy później usługa Same Day Delivery będzie świadczona także na terenie całego naszego kraju, a raczej we wszystkich dużych polskich miastach . To po prostu przyszłość branży przesyłek kurierskich i firmy świadczące usługi przewozowe, chcą czy nie chcą, muszą się do tego przygotować. W przeciwnym razie grozi im pozostanie w tyle za konkurencją, która jak wiadomo, nie śpi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *